معرفی مختصر فین تک:

گسترش فناوری‏های نوین ارتباطی، تمامی ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده است. حوزه اقتصاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. اصطلاحاتی چون پول مجازی، بانک های بدون شعبه و چندین اصطلاح نوین دیگر در همین زمینه نمایانگر پدیدار شدن صنعت رو به تکاملی است که این روزها آن را با نام فین‏تک می‏شناسیم. فین‏تک؛ اصطلاحی است که از ترکیب دو مفهومfinance  و Technology  ایجاد شده و به کاربرد تکنولوژی و مدل‏های کسب و کار نوآورانه در عرصه خدمات و سرویس‏های مالی گفته می‏شود. شرکت‏های فین‏تک در واقع استارت آپ‏هایی هستند که سیستم‏های مالی فعلی را که کمتر با نرم افزار سر و کار دارند، به چالش طلبیده است. فین‏تک‏ها می‏خواهند تعاریف جدیدی از نحوه صرفه‏جویی، پس‏انداز، وام گرفتن، سرمایه‏گذاری، انتقال پول، خرج کردن و محافظت از پول ارائه دهند. آنها استارت‏آپ‏ها و شرکت‏های نوپایی هستند که به کمک فناوری‏های جدید و با استفاده از اینترنت، کلیه خدمات و مسائل مربوط به حوزه‏های مالی و یا سرویس‏های مالی را در عین حفظ امنیت و کیفیت خدمات، با سرعت و هزینه کمتر انجام می‏دهند. موضوعات داغ این صنعت شامل داده‌های عظیم، پیش‌بینی و تحلیل، پرداخت، مدیریت ریسک،‌ امنیت،‌ شبکه‌های اجتماعی،‌ زیرساخت‌های مبتنی بر رایانش ابری،‌ سرمایه‌گذاری گروهی و تسهیلات بدون عامل و ... می‌شود.

در دهه اخیر، فین‏تک‏ها و استارت‏آپ‏های فعال در حوزه مالی به دلیل بالا رفتن میزان داد و ستدها و توجه ویژه به مسائل مالی با گسترش فوق العاده‏ای همراه بوده‏اند. این رشد از 930 میلیون دلار در سال 2008 به رقم 12 میلیارد دلار در سال 2014 رسیده است. شرکت‏های بزرگ بیشماری در دنیای امروز مشغول ارائه خدمات مرتبط با حوزه‏های مالی می‏باشند که حاصل فعالیت آنها ایجاد اشتغال، آسان‏سازی مبادلات مالی، صرفه‏جویی در زمان رسیدگی با مسایل مالی و شفاف‏سازی مالی بوده است.

تقریبا تمامی موسسات مالی جهان و بسیاری از شرکت‏های بزرگ در حال ورود به این حوزه هستند تا با حمایت از کسب و کارهای نوپای این حوزه، راه ورود خود به بخش‏هایی نظیر تلفن‏های همراه، پردازش ابری، امنیت و رگولاتوری را تسهیل کنند. نرخ رشد شرکت‏های حوزه فین‏تک سالانه 26 درصد بوده و در حال افزایش است و بنابر برآوردها تا سال 2018 پیش‏بینی می‏شود، هشت میلیارد دلار سرمایه‏گذاری تنها از طریق بانک‏ها در این حوزه صورت پذیرد.

نظام مالی کشور نیز نه تنها در این مقوله نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد بلکه ضرورت دارد تلاش کند خود را با تغییرات روزافزون این حوزه هماهنگ و طرحی برای تعامل با آثار این تحولات و پدیده‏های ناشی از آن داشته باشد.

درحال حاضر در کشور قوانین خاصی برای فعالیت فین تک‌ها تعریف نشده است و به همین دلیل ایجاد و توسعه فعالیت توسط این گونه شرکت‌ها خالی از اشکال و ریسک عدم امکان فعالیت نیست اما با این حال این پدیده‏های مالی به سرعت در حال رشد و تکثیر هستند و با فرصت‌ها و مزیت‌های فراوانی که ایجاد می‌کنند، در حال تغییر دادن بسیاری از روندهای سنتی هستند.

در همین راستا تلاش برای سرمایه­گذاری در حوزه فین‏تک از چند سال قبل توسط برخی شرکت‏ها آغاز شده است استارت‏آپ‏های فین‏تکی در کشور شکل گرفته و رشد کرده‏اند اما به دلیل عدم انتشار میزان سرمایه‏گذاری و یا حتی انعکاس تلاش‏های انجام شده در این زمینه در کشور نمی‏توان به آمار صحیح و دقیقی در مورد سرمایه‏گذاری‌های انجام شده در فین تک در کشور اشاره کرد. آنچه می‏توان اظهار کرد، این است که فاصله تا شکوفا شدن ظرفیت واقعی فین‏تک‏ها در اقتصاد ایران، بسیار زیاد است.

از این رو گروه مالی و مدیریت سرمایه گذاری شریف در ادامه تلاشهای خود در توسعه موضوعات روز حوزه مالی تصمیم به برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع " توسعه تکنولوژیهای مالی، الزامات و چالشها" در هشتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی گرفت.

هدف از این نشست به بررسی زمینه­های فعالیت فین تک ها در ایران، چالشهای پیشرو و برنامه­ریزیهای مورد نیاز در این حوزه، با حضور نخبگان هر دو حوزه تکنولوژی و مالی است.

 

محورهای نشست:

 •  فین‏تک الزامات، چالش‏ها و فرصت‏های پیش رو
 • روند و چشم انداز فین تک ها در ایران و جهان
 • توانمندی‏های فنی  موجود در راستای توسعه فعالیت‏های فین‏تک
 • تامین مالی و نقش فین‏تک‏ها در آن
 • ابعاد حقوقی، مقرراتی و نظارتی

 

مخاطبان نشست:

 • مدیران و کارشناسان شرکتهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات
 • مدیران و کارشناسان بانک‏ها و موسسات مالی و اعتباری
 • مدیران و کارشناسان شتاب‏دهنده‏ها، شرکت‏ها و صندوقهای سرمایه‏گذاری خطرپذیر
 • مدیران و کارشناسان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • مدیران و کارشناسان مراکز رشد دانشگاهی و پارک‏های علم و فناوری
 • مدیران و کارشناسان شرکت‏های بیمه‏ای
 • مدیران و کارشناسان نهادهای مالی مانند تامین سرمایه‏ها و ...
 • سرمایه‏گذاران خصوصی و دولتی
 • مشاوران کارآفرینی و مدیریت
1 2 3 4 5